pages

HAKKIMIZDA


BİZ KİMİZ?

Elektral A.Ş. , 1978 yılında Y.Müh. Sayıl Dinçsoy tarafından, Devlet Planlama Teşkilatının teşviki ile kurulmuştur. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 adet tesis ve toplam 20.000 m² kapalı alanda, yıllık 1 milyondan fazla yüksek teknolojili elektronik cihaz üretim kapasitesine sahip “milli” bir kuruluştur.

Bünyesinde bulunan elektronik ve mekanik AR-GE, bilgisayar destekli tasarım, plastik atölyesi, en son teknolojiye sahip bilgisayar kontrollü makinelerin kullanıldığı fiber lazer kesim, robot kaynak, CNC kontrollü saç kesme ve kıvırma atölyesi, Elektronik - Elektromekanik üretim hatları ile yüksek entegrasyona sahip olan firmamız, %90 oranında yerli ham madde kullanarak, üretiminin %65-70’ini ihraç etmektedir. Yazılım, donanım, mekatronik, elektronik, savunma sanayi alanlarında üretim yapan Elektral, satış bilanço rakamlarıyla kendi sektöründe vergide altın madalyaya, gerçekleştirdiği ihracat ile de gümüş madalya ve “İhracatın Yıldızı” birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Bölgesinde istihdamda ilk 2’de, bağlı bulunduğu vergi dairesinde de ilk 10 içine girmiş, sektöründe dünyanın en büyük 4 üreticisinden birisi konumuna ulaşmıştır. Türk işçisinin ve mühendisinin gayretleri ile güvenlik ve savunma sanayi alanlarında ülkemize ciddi katma değerler sağlamakta, istihdam yaratmaktadır.

2011 yılı sonunda İstanbul Sanayi odası tarafından Inovasyon ödülü ne layık bulunan firmamız; “toplum huzuru ve konforu” konularında dünya standartlarında üretimleriyle “bir dünya markası” olmuştur. 2012 büyüme hedefi doğrultusunda yanındaki fabrikayı da satın alma yolu ile bünyesine katmış, bu hamle ile kapalı alanını 3 kat artırarak, satış otomatları konusunda 10 milyon TL’lik yatırımla, tam otomatik konveyör sistemli bir üretim tesisi kurmuştur. Bu sayede 700 ürün kapasiteli bir snack otomatı için üretim süresi 55 dakikaya, kahve otomatı ve dispenseri için de 12 dakikaya inmiştır. Bu yüksek teknolojili, hızlı ve verimli üretim sistemi ile bugün sektöründe çok önemli dünya markalarına OEM üretim de yapmaktadır. 2012 yılında, yapmış olduğu yenilikçi satış otomatı projeleri ile Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracat Meclisi ve İMMİB tarafında “TET AR-GE Proje Pazarı” finalisti seçilmiştir. 2013 yılında “Inovasyon” birincilik ödülüne layık bulunan Elektral, artık dünyanın önde gelen projelerinde partner alınan bir tedarikçi konumundadır.

Elektral A.Ş. , Yönetim Kurulu Başkanı Y.Müh. Sayıl Dinçsoy (elo.müh.), Başkan Yardımcıları ve oğulları Kökten Dinçsoy ve Dr. Erdem Dinçsoy’un (elo.müh.) Yönetiminde, konusunda uzman mühendislerden oluşan AR-GE ve üretim personeliyle sürekli kendisini geliştirmekte ve mükemmele doğru ilerlemeye çalışmakta, ülkemize katma değer yaratmaktadır. Bilim ile üretimi birleştiren, bunu devlet destekleri ve teşvikleri ile harmanlayan ve ülkemize katma değer sağlayan Elektral; 6 adet TÜBİTAK-TEYDEP Projesi, 2 adet İZKA Projesi, 1 adet San-Tez, 1 adet KOSGEB endüstriyel uygulama projesini başarıyla tamamlamıştır. AR-GE çalışmalarından doğan ileri teknolojili elektronik cihazları endüstriyel uygulamalar ile konveyör bantlarında üreten Elektral, hedef aldığı yolda hızla ilerlemekte, desteklerle ürettiği cihazları büyük oranda yurt dışına ihraç etmektedir.


METAL DEDEKTÖRLERİ

Metal dedektör konusunda 1995 yılından beri üretim yapan Elektral, geçmişte “görmeyi” değil, “gözün rengini“ tarif eden şartnamelere karşın yılmadan üretimini sürdürmüş, ileri teknoloji ürünü, rakiplerinden üstün cihazlarıyla bır “dünya markası” olmuştur. Geçmişte fiyatı 12.000 USD gibi astronomik rakamlarda olan “ithal” metal dedektörlerı, Elektral’ın “yerli” üretiminden gelen rekabet gücü ile bugün 2000-3000 USD seviyelerine kadar inmiştir.

Elektral, DSP (Digital Signal Processing) teknolojili, VLF (Very Low Frequency) tekniği ile çalışan, ECAC normuna uygun, sertifikalı ThruScan metal dedektörlerı ve geliştirdiği “gerçek zamanlı görüntü takıp teknolojisi” ile bugün yabancı rakiplerine dahi OEM cihaz üretir konuma gelmiştir. ThruScan metal dedektör serisi, AB ve ABD’li rakipleri bir yana, Uzakdoğu orijinli cihazlardan bile daha ekonomik olarak ülkemizde üretilebilmektedir. Bugün stoklarında 1 milyon USD değerinde metal dedektörü tutabilme kapasitesi sayesinde firmamız, dünyada en hızlı ürün teslimini gerçekleştirmektedir.


SATIŞ OTOMATLARI

Satış otomatları konusunda dünyadaki en son yeniliklere adapte olabilen, geliştirilmeye uygun modüler yapıda, kendi ana kartını ve parçalarını kendi üretebilen, sac halinde giren metalin, yüksek teknolojili ürün olarak çıktığı Orta Doğu’nun en büyük üretim tesisine sahip olan Elektral, dünyada geçerli MDB-Executive başta olmak üzere bütün haberleşme protokolleri ile ve yüksek performanslı mikroişlemcileri ile temassız kredi kartı, kağıt para, bozuk para (iadeli), personel kartlarıyla çalışabilen cihazlar üretmekte, bugün başta bu otomatların mucidi olarak bilinen İtalya dahil olmak üzere pek çok ülkeye ihracat yapmaktadır.

Inovatif ürün seçenekleriyle çay kahve otomatları, snack (bisküvi) otomatları, sıcak börek simit, poğaça otomatları, mini büfe & maxi büfe, gazete otomatı, iş güvenliği otomatı, protein otomatı, çok amaçlı kutu otomatları, imajmatik, pedmatik, condommatik, saç düzleştirme otomatı, soğuk sandviç otomatı, soğuk içecek otomatı (su ve teneke), tatlı otomatı, sipariş esaslı otomatlar ( parfüm, ibadet, kömür, çiçek, sigara vb.) Gibi geniş ürün yelpazesine sahiptir. İsteğe bağlı olarak satış fişi kesebilme, yaş sorgulamasına bağlı satış yapabilme gibi özellikler cihazlara eklenebilmektedir. Cihazların çalışması ve satışı ile ilgili istatistikler cihazda tutulabilmekte, GPRS modem vasıtasıyla uzaktan takıp imkânı sağlanabilmektedir. Sipariş esaslı otomatları da tasarlayabilen Elektral, elektronik, mekanik ve yazılım konularını birleştirerek, dünyanın dört kıtasında bulunan müşterilerine uygun fiyatlı, yüksek kalitede ürünler sağlayabilmekte ve satış sonrası hizmeti minimize edecek çözümlerle, müşteri memnuniyeti sağlamaktadır.


NEDEN YERLİ?

 Uzakdoğu’dan ithal edilen düşük kaliteli metal detektörler, ülke kaynaklarının boşa harcanmasına neden olmakta, “al-sat” mantığı ile çalışan firmalara haksız kazanç sağlamaktadır. Uzakdoğu’da 200 USD civarı fiyatlarla satılan, uluslararası kabul edilmiş normlara uygun olmayan standart dışı cihazlar, “al-sat” mantığı ile çalışan firmalar tarafından -maalesef- tüketici yanıltılarak (mevcut olmayan özellikleri varmış gibi sunularak) pazarlanmaktadır. Teknik olarak yetersiz, manyetik gürültüden etkilenen, hatalı alarmlar veren, aynı anda iki metali algılayamayan, yan yana çalışamayan, yaz-kış ayrı ayar gerektiren, metalin yerini noktasal gösteremeyen bu cihazlar sadece bir görüntü unsuru yaratmakta, “al-sat” mantığı ile çalışan firmalara fahiş kazançlar sağlamaktadır. Bu konuda 27072 sayılı Resmi Gazete ’de, 2008/20 sayılı “Yerli Ürün Kullanılması” hakkında yayınlanan genelgenin de ilgili kurumlarca dikkate alınıp-uygulamaya alınmasının ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşıdığı bilinmelidir. Gelecek: Türkiye ve Dünya’ya mal olmuş firmamız, 2023 yılı milli hedefimiz olan “500 milyar dolar ihracat” için kendi stratejilerini belirlemiş ve bunun için 2011 yılından itibaren projelerini revize edip, hedeflerini saptamış, planlamış ve uygulamaya almıştır. Hedefimiz, önümüzdeki 10 yıllık süreçte, mevcut koruma, teşvik ve destekleri de kullanarak, oluşturduğumuz strateji planı ile bölgemizde ilk 100, ülkemizde de ilk 500 şirket arasına girmektir. Yüksek teknolojili üretimi ile 40-100 USD dolar / kg arası değişen değerde cihazlar üreten milli firma Elektral, dün ve bugün olduğu gibi, yarın da üretecek-ihraç edecek, sürekli iyileştirme ile ülkemize, bölgemize daha büyük katma değerler yaratmaya devam edecektir.